Almanca Teknoloji – Technologie

Almanca Teknoloji – Technologie :  Teknoloji, insanların ihtiyaç ve isteklerini karşılamak üzere hedefe ulaşmak için kullanılan geliştiren, değiştiren ve hatta dönüştüren bilgi, beceri, yöntem ve süreçlerini ele alır. İnsanların işlerini kolaylaştırmak, yenilik katmak, geliştirmek, değiştirmek için yapılan teknolojik ve elektronik aletler imkanı olmayan şeyleri imkanlı hale getirmeyi hedefler. Almancada Almanca Teknoloji “Technologie” olarak bilinir. Almanca Teknoloji – Technologie kelimesinin okunuşu “Tehnologii” şeklinde söylenir.

 

ALMANCA TEKNOLOJİ BU ŞEKİLDE TELAFUZ EDİLİR;

 Almanca’da Teknoloji “Die” artikeli ile telaffuz edilmektedir.

“DİE TECHNOLOGİE” (okunuşu :”dii tehnologii”)

ALMANCA TEKNOLOJİ İLE İLGİLİ ELEKTRONİK CİHAZ İSİMLERİ

ALMANCA TEKNOLOJİ İLE İLGİLİ ELEKTRONİK CİHAZ İSİMLERİ;

 1. Der Draht = Telefon
 2. Das Fernsehen = Televizyon
 3. Der Kamera = Kamera
 4. Computer= Bilgisayar
 5. Der Kühlschrank = Buzdolabı
 6. Der Backerei = Fırın
 7. Die Waschmaschine = Çamaşır Makinesi
 8. Die Geschirrspülmaschine = Bulaşık Makinesi
 9. Der Staubsauger = Elektrikli Süpürge
 10. Das Bügeleisen = Ütü
 11. Die Haartrockner = Saç Kurutma Makinesi
 12. Klimaanlage = Klima
 13. Die Ampulle = Ampul
 14. Der Aufzug = Asansör
 15. Der Taschenrechner = Hesap Makinesi
 16. Der Wagen = Araba
 17. Nähmaschine = Dikiş Makinesi
 18. Elektromotor = Elektrikli Motor
 19. Das Radio = Radyo
 20. Das Schiff = Gemi
 21. Die Lautsprecher = Hoparlör
 22. Thermometer = Termometre
 23. Toastmaschine = Tost Makinesi
 24. Das Rasiermesser = Tıraş Makinesi (ustura)
 25. Blutdruckmessgerat = Tansiyon Aleti
 26. Ladegerat = Şarz Aleti
 27. Der Boiler = Şofben
 28. Die Klaviatur = Klavye
 29. Die Fernbedienung = Uzaktan Kumanda
 30. Steckdose = Priz
 31. Der Kompass = Pusula
 32. Das Mikroskop = Mikroskop
 33. Stethoskop = Stetoskop
 34. Blutdruckmessgerät = Tansiyon Aleti
 35. Die Gefrieranlage = Derin Dondurucu
 36. Der Mixer = Mikser

ALMANCA ELEKTRONİK CİHAZ İSİMLERİ İLE İGİLİ ÖRNEK CÜMLELER

ALMANCA ELEKTRONİK CİHAZ İSİMLERİ İLE İGİLİ ÖRNEK CÜMLELER;

 1. Die Waschmaschine: Gewahrleistet die reinigung der kleidun. (Çamaşır Makinesi: Giysilerin temizlenmesini sağlar.)
 2. Das Bügeleisen: Wird verwendet, um falten auf der kleidung zu entfernen. (Ütü: Giysilerin kırışıklığını gidermek için kullanılır.)
 3. Der Wagen: Erleichtert es uns, irgendwohin zu gelangen. (Araba: Bir yere gitmemizi kolaylaştırır.)
 4. Der Draht: Ermöglicht es uns, mit menschen in der ferne oder in der nahe zu kommunizieren. (Telefon: Uzak veya yakındaki insanlarla iletişim kurmamızı sağlar.)
 5. Das Fernsehen: Es ist ein visuelles und akustisches kommunikationswerkzeug, das durch die übertragung von bewegten Bildern mit Ton an den empfanger erstellt wird. (Televizyon: Alıcıya işitilebilir hareketli görüntülerin iletilmesiyle oluşturulan görsel ve işitsel iletişim aracıdır.)
 6. Das Mikroskop: Es ist ein optisches werkzeug, mit dem wir objekte untersuchen können, die zu klein sind, um mit bloßem auge gesehen zu werden. (Mikroskop: Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük nesneleri incelemek için kullanabileceğimiz optik bir araçtır.)
 7. Der Kamera: Ein Gerät, das erinnerungen aufzeichnet, wann immer wir wollen. (Kamera: İstediğimiz zaman anıları kaydeden bir cihazdır.)
 8. Computer: Es ist ein elektrisch betriebenes elektronisches gerat, das große Informationen auf kleinstem raum speichern kann. (Bilgisayar: Çok küçük bir alanda büyük miktarda bilgi depolayabilen, elektrikle çalışan bir elektronik cihazdır.)
 9. Der Kühlschrank: Es ist eine Kühlmaschine, die lebensmittel kalt hält und lange aufbewahrt. (Buzdolabı: Yiyecekleri soğuk tutan ve uzun süre depolayan bir soğutma makinesidir.)
 10. Der Backerei: Kocht lebensmittel, die bei der eingestellten temperatur gekocht werden müssen. (Fırın: Ayarlanan sıcaklıkta pişirilmesi gereken yiyecekleri pişirir.)
 11. Die Geschirrspülmaschine: İst der name des Gerats, mit dem geschirr und andere küchenutensilien gespült werden. (Bulaşık Makinesi: Bulaşıkları ve diğer mutfak gereçlerini yıkamak için kullanılan cihazın adıdır.)
 12. Der Staubsauger: Es ist ein haushaltsgerat, das feste und flüssige Substanzen in der umwelt aufnimmt und entfernt. (Elektrikli Süpürge: Ortamdaki katı ve sıvı maddeleri emen ve uzaklaştıran bir ev cihazıdır.)
 13. Die Haartrockner: Trocknet und frisiert nasses Haar. (Saç Kurutma Makinesi: Islak saçı kurutur ve şekillendirir.)
 14. Klimaanlage: Es halt die raumluft auf der gewünschten temperatur, kalte, luftfeuchtigkeit, luftzirkulation, sauberkeit und Frische. (Klima: Oda havasını istenilen sıcaklıkta, soğukta, nemde, hava sirkülasyonunda, temizlik ve tazelikte tutar.)
 15. Die Ampulle: Bietet Beleuchtung durch Lichtemission. (Ampul: Işık yayarak aydınlatma sağlar.)
 16. Der Aufzug: Ein Fahrzeug zum Transport von Gütern und Personen nach oben oder unten. (Asansör: Malları ve insanları yukarı veya aşağı taşımak için bir aracdır.)
 17. Der Taschenrechner: Sie sind werkzeuge, die zahlen addieren, subtrahieren, multiplizieren und dividieren können. ( Hesap Makinesi: Sayıları toplayabilen, çıkarabilen, çarpabilen ve bölebilen araçlardır.)
 18. Der Kompass: Verwendet, um Ort und Richtung zu finden. (Pusula: Yer ve yön bulmak için kullanılır.)
 19. Ein Gerät, das den Klang verstärkt. ( Hoparlör: Sesi yükselten bir cihaz.)
 20. Thermometer: Es ist ein gerat, das die temperatur in der luft misst. (Termometre: Havadaki sıcaklığı ölçen bir cihazdır.)

 

 

 

Almanca Elektronik Cihazlar

Bu makalede; ALMANCA TEKNOLOJİ, ALMANCA TEKNOLOJİ BU ŞEKİLDE TELAFUZ EDİLİR, ALMANCA TEKNOLOJİ İLE İLGİLİ ELEKTRONİK CİHAZ İSİMLERİ , ALMANCA ELEKTRONİK CİHAZ İSİMLERİ İLE İGİLİ ÖRNEK CÜMLELER yer almaktadır.

“Almanca Teknoloji – Technologie” üzerine bir yorum

 1. Alman teknoloji şirketleri, Top 100 listesindeki şirketlerin yaklaşık %35’ini oluşturuyor.

  Alman teknoloji şirketleri son derece başarılı ve Alman teknolojisi birçok uluslararası listede üst sıralarda yer alıyor. Almanya, Bloomberg’in dünya inovasyon sıralamasına göre sürekli olarak Avrupa’nın en yenilikçi ülkesi seçildi.

  Almanya, Soundcloud veya Etsy gibi en etkili teknoloji girişimlerinin yanı sıra SAP veya Adidas gibi bazı büyük küresel şirketlere de ev sahipliği yapıyor.

  Cevapla

Yorum yapın