Almanca Öğrenmek

Almanca öğrenmek doğru bir dil eğitmeni ve eğitim dökümanları ile çok kolay olmasa da öğrenilemeyecek bir dil değildir. Almanca öğrenmek her yeni bir dil öğreniminde olduğu gibi bir takım zorluklar bulundurur. Başlı başına ayrı bir dil olan Almanca öğrenmek için aşılması gereken bir süreç vardır. Bu süreç kişinin azimli ve disiplinli bir şekilde Almanca öğrenmek için sarf ettiği çabaya bağlıdır. Eğer Almanca öğrenmek isteyen kişi üstün körü değil de, ciddi anlamda emek vererek ve günlük aktivitelerine Almanca diyaloglar, müzik, video gibi eylemler katarsa ! kısa sürede farkına varmadan Almanca seviyesini geliştirmiş olacak ve Almanca öğrenmek artık o kişi için sıradan günlük yaşantısında kullandığı bir dil haline gelecektir.

Unutmamak gerekir ki, Almanca diline düzenli bir şekilde emek vererek öğrenimine katkı sağlayan kişi, o dile vakıf olması ile birlikte daha da keyif almaya başlayarak gelişimini arttırabilir. Bu Almanca öğrenmek sürecinde kişiye motivasyon sağlar ve Almanca dil gelişimi sürekli devam eder. Eğer İngilizce diline hakim iseniz, Almanca dilinde ki bazı kelimeler ve dil kurallarında zorluk yaşamadan kendinizi Almanca diline daha çabuk bir şekilde entegre edebilirsiniz. Bu durumda Almanca öğrenme süreci o kişi için hızlanmış olur. Dikkat edilmesi gerekenlerden birisi İngilizce ile Almanca dili arasında ki kelime, cümle hitap şekilleridir. Telaffuz Almanca’da kendine özgü kurallar ve ses kaynaşmaları ile gerçekleşir.

Almanca öğrenmek doğru bir eğitmenle gerçekleştirildiği takdirde hiç de zor olmayan bir süreçtir. Elbette bir takım zorluk dereceleri vardır. Çünkü ayrı bir dildir. Ama bunların aşılamaması, ve çok zor gelmesi birazda kişinin tembelliğine dayanır.
Kişinin o dile vakıf olmaya başlamasıyla birlikte işin eğlenceli kısmı başlar.

Almanca öğrenmek hayatınızdan keyif almanıza sebep olacaktır

Almanca da bazı kelimeler İngilizceye benzediği için bu bir avantaj oluyor. Bazı kelimeler tahmin ettiğiniz anlama gelmezse yanlış düşünebilirsiniz. Örneğin, Almanca çalışan ben günlerce frau kelimesinin Türkçede bay, herr kelimesinin de bayan olduğunu zannederek büyük bir yanılgıya düşmüştüm. Yani Almanca öğrenirken İngilizceye pek takılmayın. Yoksa uzun boylu alman bir amcaya frau dediğinizde korku dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. benden söylemesi.

Öğrenildiği kadarı için bile insanın kendisini tebrik ederek moralini yüksek tutması gereken dil öğrenme çabasıdır Almanca. İlgi dolayısı ile bilgi alanınız dışındaki terimlere, kelimelere bakıp umutsuzluğa düşmemek gerekir. Derya deniz bir dildir Almanca, hukuk terimleri, felsefi metinlere hakim olmak için özel çalışma ve ciddi çaba gerektirir. ? Çok emek ister, emeklerin karşılığını almak ise zaman ister ama karşılığı güzeldir. Öğrenme sürecinde Avusturya ve İsviçre aksanında en basit kelimenin bile öğrendiğiniz Almancadan farklı telaffuz edilmesi, kelime ve cümlelerin yapısı farklılığı moralinizi bozmamsın. Ailesi alman, Almanya’da doğmuş, büyümüş, okumuş, okumakta olan bir çok alman bile Avusturya ve İsviçre aksanı diyalektiyle ilgili sıkıntı yaşayabilmektedir.

Almanca’da kelimelerin bir çok anlamları olabiliyor. Bu yüzden her kelimenin kullanıldığı cümle ile ilgili anlamı göz önüne alınmalıdır. Bunun için Almanca öğrenirken, öğrenilen kelimeye ait bir kaç örnek cümle kurularak o kelime öğrenilirse uzun süreli hafızamız da beynimiz de yer etmesini sağlarız. Almanca öğrenirken uygulamış olduğunuz yöntemler ve disiplin sizin yeni bir dili öğrenmeniz de oldukça faydalı olur ve dil öğrenme sürecinde zaman kazandırır. Bu şekilde yeni bir dil öğrenmeyi daha keyifli hale gelir.

Almanca öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek hem daha az bir süreç alır hem de daha keyiflidir.

– Yapbozun parçaları gibi, bir parçası eksik olursa resim tamamlanamıyor ama parçalar arasındaki ilişkiyi bir kere anlayınca gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Bu sebeple Almanca öğrenmek sabırlı olunması ve zaman ayrılması şart olan bir süreçtir.

Almanca öğrenmek için o dil ile aranızda bir bağ duygu oluşturmanız gerekir (sprachgefühl) . Almanca öğrenilen her kelime Türkçeye çevrilmeye kalkılırsa işin içinden çıkılmaz. Nedenine gelince çünkü bu iki dilin uzaktan ve yakından ne bir akrabalığı ne de benzerliği var. Türkçe düşünüp Almanca öğrenmenin imkanı da yoktur. Bir örnek vermek gerekirse: “wie geht es dir” nasılsın demektir, kelimeleri bir birinden ayırıp tek tek Türkçeye çevirdiğimizde “sana nasıl gidiyor” sonucu çıkar.

Ama anlamı böyle, “nasılsın” ile alakası yok bu cümleyi karşındaki kişiye dersen hapı yutarsın. Bir kelimenin, cümlenin ne zaman, hangi durumlarda söylendiğini kavramak lazım. Ana dili Almanca olan birisi nasılsın’ı böyle ifade ediyorsa benim için de öyle öğrenmemden başka bir yol yoktur. Ayrıca adamların dilini değiştirip Türkçe ye uyarlayacak halimiz de yok.

Almanca öğrenmek çalışarak öğrenilecek bir dildir ve aynı zamanda konuşmayınca da unutulacak bir dildir. Öğrenemiyorum diye pes etmemek lazım. Önemli olan bolca dinlemek ve tekrar etmek. bir cümle 100 defa 200 defa ve daha fazla dinlenip tekrar edildiğinde bilinçaltına yerleşir isteseniz de istemeseniz de o cümleyi kullanmaya başlar insan. Diğer önemli konu ise yanlış öğrenmemek. çünkü sonradan o yanlış şeyi silip yerine doğruyu koyması çok güç olacaktır.

Almanca öğrenme konusunda size başarılar diliyorum. İnancınızı kaybetmeyin eğer gerçekten bu dili öğrenmek istiyorsan başarabilirsin.

 

Almanca Nasıl Öğrenilir? Konumuzu okumanızı öneriyoruz.

“Almanca Öğrenmek” üzerine bir yorum

Yorum yapın