Alman Mutfağı

Alman Mutfağı, Alman milletinin yemek alışkanlıklarından hareketle oluşmuş bir mutfaktır. Uzun yıllar boyunca bölgede yapılan gerek sosyal gerek politik değişiklikler sonucunda, Alman mutfağı gelişimini düzenli olarak sürdürmüştür. Bilindiği üzere Almanya oldukça büyük bir ülkedir. Bu ülkede birçok eyalet bulunmaktadır. Ülkenin güney kesiminde yer alan Bavyera, Svabiya gibi bölgeler pek çok ortam yemeği paylaşmaktadır. Elbette ki hem malzemelerin hem de yemeklerin içeriği, eyaletlerin yaşam biçimlerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu bakımdan ulusal ve lokal olarak Almanya’nın sayısız yemek çeşidine sahip olduğu söylenebilir. Başlangıçta daha yerel bir şekilde yapılan ve tüketilen yemekler, zamanla ülkenin daha büyük kısımlarına yayılmaya başlamıştır. Alman mutfağı, farklı kültürlerin sentezi ile ortaya çıktığı için geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

Alman Yöresel Mutfağı

Alman Yöresel Mutfağı

Birçok eyaletin birleşmesinden oluşan Almanya, yöresel mutfak açısından oldukça zengindir. Bu kapsamda öne çıkan bazı bölgelerden bahsetmek mümkündür. Thüringiya eyaleti yöresel mutfak için önem arz eden eyaletlerden biridir. Bu eyaletin neredeyse yarısı tarım amacıyla kullanılmaktadır. Thüringiya’nın merkezi olan Erfurt bölgesinde buğday, arpa, şeker pancarı gibi pek çok farklı alanda kullanılan tarım ürünü mevcuttur. Bunların yanı sıra bölge domates, soğan, salatalık, marul alanında da oldukça fazla hasat vermektedir. Bu bölgenin en meşhur yemekleri Thuringian sausage ve Thuringian dumpling’tir. Thüringiya, ünlü Alman sosislerinin farklı çeşitlerde sunulduğu yöresel bir dokuya sahiptir.

Alman yöresel mutfağı açısından önemli olan bir başka eyalet de Saksonya’dır. Burada yetiştirilen sebzelerden bazıları salatalık, domates, yer lahanası, fasulye, ıspanak, pırasa, kuşkonmaz, havuç vs. olarak sıralanabilir. Bununla beraber, Saksonya bölgesinde çok sık tüketilen gıda maddelerinden biri de kahvedir. Özellikle 17. yüzyıl civarlarında, kahve o kadar popüler olmuştur ki biranın yerini dahi almıştır. Buradaki meşhur kahve çeşitlerinden bazıları; buzlu kahve, kara orman kahvesi, baharatlı kahve ve Dithmarsch kahvesidir.

Saksonya-Anhalt bölgesi de Alman yöresel mutfağının köşe taşlarından bir tanesidir. Özellikle bu alanda büyük miktarda hububat yetiştirilmektedir. Yani ülke buğday, arpa, yulaf gibi maddelerin büyük bir kısmını buradan temin etmektedir. Bu bölgede alabalık oldukça popülerdir. Ayrıca kesmik peyniri (Milbenkäse) de Saksonya-Anhalt bölgesindeki yöresel mutfakta kullanılan gıdalardan biridir.

Alman Mutfağındaki Temel Gıdalar

Alman Mutfağındaki Temel Gıdalar

Her mutfak gibi Alman mutfağı özelinde de bazı temel gıdalardan söz etmek mümkündür. Bu anlamda domuz, biftek ve kümes hayvanları Almanların en çok tükettiği et türleri arasında yer almaktadır. Yıllık kişi başına düşen et miktarı yaklaşık olarak 33 kilogramdır. Kümes hayvanları arasında, beyaz et tercihi en çok tavuktan yana kullanılmaktadır. Ayrıca Alman mutfağı özelinde ördek, hindi ve kaz gibi canlılar da tercih edilmektedir. Domuz, geyik ya da tavşan gibi av ürünleri, Alman mutfağı kapsamında yılın tamamında tüketilebilir. Etlerin tüketilme biçimi büyük oranda rosto biçiminde olmaktadır. Fakat tavada pişirerek tüketilen etli yemeklerin sayısı da hayli çoktur. Almanya, sosis açısından müthiş bir çeşitliliğe sahiptir. Ülkede yaklaşık 1500 farklı sosis çeşidi bulunmaktadır.

Alman mutfağındaki bir diğer temel gıda da balıktır. Saksonya-Anhalt bölgesinin mutfağında yer eden alabalık, ülke genelinde de sıklıkla tüketilmektedir. Alabalığın yanında levrek de tercih edilen balık türlerindendir. Almanya’da taze ringa, uskumru, somon, ton balığı ve sardalya gibi deniz ürünlerine rahatlıkla ulaşım mümkündür. Almanya’da yemek kültürü önemli bir konuma sahiptir.

Bu mutfak dahilinde bir başka temel gıdalar ise elbette sebzedir. Sebzeler, genel olarak yahnilerde ya da sebze çorbalarında tercih edilir. Bunun yanı sıra, sebzelerin garnitür olarak sunulması da oldukça yaygındır. Havuç, ıspanak, fasulye gibi sebzelerle beraber, kızarmış soğan da özellikle et yemeklerinin yanında servis edilmektedir. Sebzeler özelinde dikkat çekici bir konuma sahip olan patates, Almanlar tarafından sebze kategorisinde yer alır.

Alman mutfağının temel gıdalarından biri de baharatlar ile soslardır. Sosislerin yanında kullanılan hardalı ayrı değerlendirdiğimizde, ülkenin yemeklerinin nadiren acı ve baharat içerdiğini söylemek mümkündür. Alman mutfağındaki en popüler baharatlar maydanoz, kekik, frenk soğanı, defne ve karabiberdir. Bilhassa yılbaşı zamanlarda yapılan tatlılarda ise kakule ve tarçın da kullanılır. Belki de Alman mutfağında en popüler sos olan hardal, sosisle büyük uyum içindedir. Pek çok çeşidi olan hardalın en çok kullanılan türü İngiliz ve Fransız hardallarının arasında yer alan Mittelscharf hardalıdır. Alman mutfağında kullanıl hardallar, Amerikan hardallarına göre nispeten daha az asidik özelliktedir.

Alman mutfağında önemli bir yere sahip olan diğer yiyecekler ise tatlılardır. Ülkede pasta ve turta anlamında pek çok çeşit mevcuttur. Elma, vişne, çilek ve erik gibi meyveler, düzenli olarak pastalarda kullanılmaktadır.

Alman mutfağının olmazsa olmaz bir parçası da ekmeklerdir. Çünkü Almanya ekmek çeşitleri açısından en fazla ekmeğe sahip ülkedir. Yaklaşık 6000 çeşit ekmek bulunmaktadır. Neredeyse her tarz yemekle birlikte sunulan ekmekler arasında, popüler olan birkaçından bahsetmek mümkündür. Çavdar-buğday, tost ekmeği, kepekli-taneli, çavdar, soğan ekmeği bu ekmek çeşitlerinden bazılarıdır.

Alman Mutfağında Öğünler

Alman Mutfağında Öğünler

Alman mutfağında kahvaltı yani Frühstück, genel olarak ekmek, reçel, marmelat, bal, yumurta, kahve ve çaydan oluşmaktadır. Etin yoğun bir şekilde tüketildiği ülkede jambon, salam gibi et ürünleri kahvaltılarda tüketilmektedir. Almanların günün ana öğünü olarak öğle vakti olarak görmektedirler. Akşam yemeğinde ise daha çok çeşitli ekmekler, etler, sebzeler ve sandviçler gibi daha çok kavaltıyı andıran gıdalar tercih edilmektedir. Modern çağ ile birlikte yemeğe ayrılan vakit şüphesiz daha da azalmıştır. Bu kapsamda Almanya’da yaşayan birçok insan da, iş yerlerinde ufak bir öğün ile günü geçiştirmektedir. Akşam yemekleri ve aile yemeklerinin büyük oranda devam ettiği bir ülke olan Almanya’da, kahvaltı da hâlâ oldukça popülerdir. Almanya yemek eşittir damak tadı diyebiliriz.

Alman Mutfağının İçecekleri

Alman Mutfağının İçecekleri

Alman mutfağındaki içeceklerden bahsedildiğinde şüphesiz akla ilk gelen içecek biradır. Bira, pek çok lokal bölgede iyi kalitede üretim yapan fabrikalarla Almanya’nın her yerine yayılmıştır. Hem ucuz fiyatı hem de kalitesi nedeniyle, bira pek çok Alman tarafından tercih ediliyor. Pale lager pilsener birası ülkede yaygın şekilde tüketilir. Bununla beraber buğday birası ve diğer türdeki biralar da sıklıkla tüketilmektedir. Farklı tatlar ile karıştırılarak tüketilen bira, büyük oranda tek başına servis edilmektedir.

Alman mutfağı içerisinde önemli olan bir diğer içecek de kahvedir. Kahve, yalnızca kahvaltıda değil, günün diğer bölümlerinde de Almanlar tarafından sık bir şekilde tüketilir. Kahve, gerek öğleden sonraları tatlıların yana eşlik ederek gerekse de pazar günleri aile toplantılarında tüketilir. Kahve özelinde genellikle filtre kahve tercih edilmektedir. Bu kahve türü biraz sert olsa da, yine de damağa hitap eden yumuşak bir içime sahiptir. Çay ise daha çok Kuzeybatı’da daha fazla tüketilir.

Alman mutfağında yer alan yaygın içeceklerden bir diğeri de Spezi’dir. Bununla birlikte iyi kalitedeki içme suyu ülkenin pek çok bölgesinde bulunmaktadır. Doğal kaynaklardan gelen sular, doğrudan halka ulaştırılmaktadır. Ülkede daha çok şişe su tercih edilmektedir. Çünkü musluklardan temin edilen arıtma suların tadında, bölgesel olarak bazen ufak tefek değişiklikler söz konusu olabilmektedir.

“Alman Mutfağı” üzerine bir yorum

Yorum yapın