Aldatmak Nedir? Aldatmak Hakkında Ayet ve Hadis

Kısaca Aldatmak nedir? Tabi bu konuda ilk akla gelen “Aldatan, bizden değildir” hadisi şerifidir. Bu hadis bize ümmet olmanın , kardeş olamanın ancak aldatma olmadan olabileceğini ifade eder.

Aldatmak Nedir? Denilince ilk akla malla ve mülk ile ilgili konular gelir. Halbuki maddi ve manevi ne olursa olsun aldatmanın her türlü kerihtir ve asla kabul edilebilecek bir durum değildir. Bir hakikatin saklanması, yalan söylemek de aldatmanın bir çeşididir.

Hz. Peygamber (s.a.v.)’in henüz peygamber olmadan Mekkeli putperestler ona  ‘Muhammedül Emin’ yani ‘Güvenilir Muhammed’ diyorlardı . Hayatı boyunca ne o ne ona tabi olan sahabeler asla yalan söylememişler ve aldatmamışlar.   Bu güzel haslet ümmete miras olmalıdır.

Hz. Peygamber o kadar güvenilir olmuş ki mekkeli müşrikler değerli şeylerini getirip ona emanet olarak veriyorlardı. Biliyorlardı ki o aldatmaz, öyle ise  Müslüman Aldatmaz olmalıdır. Müslüman demek güvenilir insan olmalıdır.  Böyle olması gerekir. Hem görünüşüyle, hem ticaretiyle, hem söz ve ahdi ile her şeyi ile güvenilir olmalı.

Aldatmak nedir?

İnsanoğlu bazen hırslanıyor mal ve mülk edinmeye daha çok kazanmaya yönelik hırla çalışıyor. Bu hırsı ona yanlış yaptırıyor. İstikametten saptırarak yanlış yollara sokuyor.

Ne yapıyor kolay yollardan zengin olmak ve para kazanmak adına tartıda oynama yapıyor, kaliteden ödün veriyor, işin hakkını vermiyor ve bunları en iyisi ve en güzeli diye yapıyor maalesef.

Kuranda Enfal suresinde 125. ayet bize ölçü ve tartıyı adaletle yapın der. Hud suresi 84 de ölçü ve tartıyı eksik yapmayın, titiz yapın der.  İsra suresi 35 de ölçtüğünüzde ve tarttığınızda doğru yapın der.

İbnu Abbas (R.a) rivayet ediyor Resulullah (S.a.v), Medineye geldiğinde halk ölçü-tartı işinde çok kötü idi. Bunun üzerine “Ölçü ve tartıda hile yapanların vay haline” diye başlayan sureyi inmesiyle ölçü ve tartıyı güzel yaptılar. Başka bir rivayette ise bu ölçü ve tartı işinden bir kavmin helak olduğu rivayet edilir.

Biz ölçü ve tartı dediğimizde sadece fiziki tartı anlamayacağız yaptığımız bütün işlerde ölçü ve tartıyı adaletle yapacağız, aldatmadan, kandırmadan yapacağız ki  her iki cihanda mesut olalım. Yok maalesef iki cihanda ziyana uğrayanlardan oluruz.

Münafıklık, en büyük aldatmadır!

Aldatma nedir? konusuna farklı bir bakış. Münafıklık ne demek iman ettik deyip, aslında Müslümanların kötülüğünü düşünen, müşrik olan ve kalbi İslam’dan uzak kişiler anlamındadır.

Münafık kimseler, Allah ve peygamberine açıktan iman etmediğini izhar eden kişilerden de aşağıdadırlar. Zira münafık ne yapar yalan söyler, ne yapar aldatır ve İslamın aleyhine olan ne varsa gizliden destekler. Küfür ehli ise İslama düşmanlığını gizlemez ve bu  dolayı münafıktan bir üst tabakada yer alır.

Aldatmak Ne Demek

Aldatmak denince ilk akla gelen şeylerden birisi de eşini aldatmaktır. Maalesef günümüzde sevgili, arkadaş, flört adı altında bu tür hadiseleri çokça görüyor duyuyoruz.

İslamca yasak olan haram ilişkiler aile yapısını bozar ve toplumu çökertir. Yasak olan ilişkiler erkeklerden şahsiyeti, hayayı ve vakarı, kadınlardan ise iffet ve nezaketi kaldırır. Birçok gencin başı maddi ve manevi belaya girer. Aldatmak ile huzur bulan olmadığı gibi kısacık bir zevk uğruna sonsuz pişmanlıklar ve acılar yaşayan pek çoktur.

Resulullah (s.a.v) buyuruyor ki “Bir kul, zina etmeye başladığı zaman, imanı kalbinden çıkıp, başının üzerinde bir gölge gibi bekler. Ancak, zinadan feragat ettikten sonra geriye döner.” (İmam Suyuti)

“Zinadan çekininiz . Zira zinada, başlıca 4 büyük tehlike vardır: 1- Zina, yapanın yüzünden iman güzelliğini gider. 2- Rızkındaki feyz ve bereket gider. 3- Gadabı ilahiyeyi celb eder. 4- Sabit kalıp tövbe ile dönmez ise çıkmamak üzere cehennem azabınına sebep olabilir. (İmam Suyuti)

Şimdilerde aldatmak ama aslında zinanın ne kadar zararlı olduğu ile pek çok hadis ve ayet vardır. Toplumun ailenin ve bireyin maddi ve manevi dehşetli bu hadiseden Allah muhafaza buyursun.

Kısaca anlattığımız Aldatmak nedir? yazımızdan istifade etmeniz temennisiyle.. Selam ve dua ile

Derviş ve kabadayının hikayesi için burayı tıklayınız.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri