Ağaç İşleri Mühendisi Nedir?

Ağaç İşleri Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşları ve İş İmkanları.

Ağaç İşleri Mühendisi Nedir? Genel olarak mobilya sektöründe yer alan firmalarda, ağaçlardan kaliteli ve az maliyetli ürünler yapılması için üretim hattını yöneten kişilere Ağaç İşleri Mühendisi denir. Ağaç işleri mühendisleri; üretim hattında görev alan personelleri yönlendirir, siparişlere göre üretim yapılmasını sağlar. Ayrıca kalitenin yüksek düzeyde tutulması için kalite kontrol görevlerini yerine getirir.

Ağaç İşleri Mühendisi Nasıl Olunur?

Ağaç İşleri Mühendisi olmak için eğitim şartı bulunmaktadır. Ağaç İşleri Mühendisi olmak isteyen bireyler, ilk adım olarak lise veya dengi bir okuldan mezun olmalıdır. Daha sonra üniversite sınavına girmeli ve Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümünü tercih etmelidir. Bu bölümlerden mezun olan, staj süresini tamamlayan ve teknik bilgilere hakim olan kişiler Ağaç İşleri Mühendisi olmak için uygun adaylardır. Ayrıca bu meslek için bazı sertifika programları da bulunmaktadır.

Ağaç İşleri Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Bir ürünün ham madde halinden, sevkiyata hazır hale gelene kadar tüm süreçleri yönetmekle sorumlu olan ağaç işleri mühendisinin genel olarak görevleri şu şekildedir;

  • Yeni yapılacak olan ürünler için tasarım yapmak ve prototipler hazırlamak,
  • Üretim hattını kontrol etmek ve işleyişi sağlamak
  • Gerekli olan malzemeleri ve araçları belirlemek, tedarik edilmesi için satın alma departmanına bildirmek
  • Stok kontrolü yapmak ve eksiklikleri gidermek
  • Kendi bünyesinde çalışan personelleri yönlendirmek ve eğitim vermek,
  • Departmanlar arası koordine sağlamak.

Ağaç İşleri Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Ağaç işleri mühendisleri, en az 8.800 ₺ almaktadır fakat bu alanda kendini geliştiren ve bir firmada uzun süre çalışan kişiler 10.500 ₺’ye kadar maaş alabilmektedir. Firmanın büyüklüğüne ve personele sunduğu fırsatlara göre bu maaşlar değişebilmektedir. Detaylı bilgiler için bu sektörde yer alan bir firma ile görüşebilirsiniz.

agac isleri muhendisi Maasi Ne Kadar

Aerodinamik Mühendisi Nedir? Ne Kadar Maaş Alır

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri