AFAD Arama Kurtarma Teknisyeni Nasıl Olunur?

AFAD Arama Kurtarma Teknisyeni Nasıl Olunur?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 10 Eylül tarihinde onay alan AFAD, kendi bünyesinde çalıştırmak üzere 1749 kişinin işe alımını gerçekleştirecek. AFAD’ın alacağı 1749 kişinin maaş çizelgeleri de adaylarla paylaşıldı. Peki, AFAD personel alımı başvuruları nasıl yapılır? AFAD personel alım ilanı ve maaş çizelgesi! toplam 1101 adet boş pozisyona giriş (uygulama ve sözlü) sınavı ile sözleşmeli arama ve kurtarma teknisyeni alımı yapılacaktır.

 

AFAD Arama Kurtarma Teknisyeni Nasıl Olunur?

Kamuda arama kurtarma teknisyeni olarak görev yapmak isteyen adayların sağlaması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Resmi Gazete’de yer aldığı şekli ile:

“Arama ve Kurtarma Teknisyenleri, KPSS sonuçlarına göre, il müdürlüklerinin, kadro ve ihtiyaç durumları ile atama kontenjan sayıları doğrultusunda Başkanlık tarafından uygun görülen zamanlarda açılacak sınav ile alınmaktadır.

Tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.60 metre, en fazla 1.90 metre, kadınlarda ise en az 1.55 metre, en fazla 1.80 metre boyunda olmak ve boyun 1 metreden fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kg dan fazla fark olmamak ve son olarak ise üniversitelerin 2 ya da 4 yıllık ilgili bölümlerinden mezun olmak” şartları aranmaktadır.

2021 Yılı 1101 Sözleşmeli Personel Alım İlanı Yayımlandı!

31 Ekim 2021 tarihi ile gelen duyuru ile Arama ve Kurtarma Teknisyeni Alımı ilanı yayımlandı. 68 farklı pozisyonda olmak üzere 1101 kişilik Arama ve Kurtarma Teknisyeni alımı yapılacak. KPSS 60 Puan İle Lise ve Ön Lisans mezunu personel alınacak.

 

Arama Kurtarma Personeli Olmak İçin İstenen Nitelikler 

Bir kere başvuracakların 30 yaş altınında olması gerekiyor. Çünkü bu iş, en başta fiziksel güce ve dirayete dayanıyor. Hal böyle olunca da işinin çıraklık döneminde gençliğini, olgunluk döneminde ise deneyimlerini kullanarak hayat kurtarmanız gerekiyor.

Bununla birlikte kilo ve boy endeksinizin de birbirleriyle uyumlu olması gerekiyor. Kilonuz boyunuzdan en fazla 10 santim fazla olabilir. Yani 1.70 boyundaysanız ve kilonuz 80 kilodan fazla ise bu işe kabul edilmeme gibi bir ihtimaliniz var. Hem de yüksek bir ihtimal.

 

AKUT’a İşe Alım Nasıl Yapılıyor?

AKUT Arama Kurtarma Derneği, ana gövdesini gönüllerinin oluşturduğu bir sivil toplum kuruluşudur. AKUT’un kurtarma gibi operasyonel faaliyetleri gönüllüler tarafından yapılır ve AKUT gönüllüleri herhangi bir şekilde maaş almazlar. Bu nedenle AKUT’ta işe alım sık rastlanan bir durum olmayıp, bu anlamda uzun vadede bir insan kaynağı ihtiyacı bulunmamaktadır.

 

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri