7 Adımda Utanmayı Yenmek

7 Adımda Utanmayı Yenmek Utanmayı biz daha küçük yaşlarda öğreniriz. Niye utanırız, daha 6-7’li yaşlarda ailemiz bize öyle öğretir. Ya çok fakirsinizdir, ya ailen size çok baskı uygulayarak utanmayı öğretmiştir. Çeşitli çünküler vardır. Çünkü kızsındır, çünkü erkeksindir, çünkü ailen diğer ailelere göre statü olarak biraz daha aşağıdadır, çünkü baban işçidir. Tarzında bir sürü çünkü grubu oluşturabiliriz. İşin kötüsü, o utanmayı öğrendiğiniz zaman utanma duygusu vücudunuzda adeta kemikleşir. Sizlere tam 7 adımda utanmadan nasıl kurtulacaksınız bunu anlatacağız.

Utandığınız Şey Gerçek Mi Ona Bakın

1- Utandığınız Şey Gerçek Mi Ona Bakın:

Utanmayı Yenmek Utandığınız şey önemli mi? Mesela sağlığınızı tehdit eden bir şeyden mi utanıyorsunuz? İnsanlar fiziksel görünüşünüzü veya bir eksiğinizi eleştirdi diye topluma küsmek, kendinizi gizlemek, çok büyük bir yanlıştır. İnsanların eleştirdiği örneğin burnunuz, gözünüz, parmaklarınız eksikliğiniz sebebiyle siz kendinizi küçümsemeyin. O eleştiriyi yapan insanların sizin için ne kadar değerli olduğunu ve o eleştiriyi yapmakta haklılar mı bunları tartın. Çünkü utanmanın temeli fizikselden başlar.

Kimden Utanıyorsunuz Bir Bakın

2- Kimden Utanıyorsunuz Bir Bakın:

Utanmayı Yenmek Utandığınız kişi en fazla kim olabilir, bunu bir düşünün. Sizi yargılama hakkına sahip olan kişilerin sizden üstün bir özelliği var mıdır, elbette yoktur. Utandığınız kişi belki de bir korkuluktur. Aslında korkmamanız gereken bir kişiden korkup utanıyorsanız lütfen insanların fikirlerine bu kadar değer vermeyin. İnsanların sizin hakkınızdaki eleştirilere bu kadar önem göstermeyin. İnsanların konu hakkındaki, bilim hakkındaki, sanat hakkındaki fikri önemlidir. İnsanların sizin hakkınızdaki fikri eğer ki bir sorununuz varsa önemlidir. Lakin 500 kişi çıkıp ta sizin cimri olduğunuzu söylüyorsa bu doğru olabilir. Fakat insanlar gelip te size şuran bozuk, görünüşün kötü gibi saçma cümleler kuruyorsa kesinlikle bu insanlardan uzaklaşın. Bunlar ruh bataklığı gibidir. Sizin ruhunuzu içine emerler ve siz gittikçe aşağıya inersiniz.

Sınırlarınızı Zorlayın

3- Sınırlarınızı Zorlayın:

Utanmayı Yenmek O sınırlarınızı kim çizdi bilinmez ama kendi sınırlarınızı kesinlikle zorlayın. Utanmanızı sağlayan, öğrenilmiş çaresizliği sağlayan, camdan kapyıya vuran köpek gibi utanmanızı sağlayan sınırlarmı var. O sınırı kimin koyduğunu düşünmeden o sınırları koyanların artık olmadığını unutmayın. Siz yeni bir sınır çizebilirsiniz. Önceki sahip olduğunuz sınırlar zorlamanız için vardır. Lütfen sınırlarınızı zorlayın çünkü kaybedeceğiniz tek şey zaman. Sevdiğiniz, hoşlandığınız kişiye gidip insana gidip utanıyorsunuz ya, konuşmanıza da engel olan tek şey sizsiniz. Kaybettiğiniz tek şey zamandır. Bir parça cesur olup gidip konuşmanız gerekiyor. Reddedilseniz dahi zamandan kazanıp olmayacağını kavramış olursunuz. Hayal edecek başka birisini aramaya koyulursunuz.

Dışarı Çıkın

4- Dışarı Çıkın:

Utanmayı Yenmek Yabancılarla dost olmalısınız. Bize öğretilen yabancılarla konuşma kuralı sadece çocukken doğrudur. Lakin siz belli bir yaştan sonra o yabancı bir gün sizin dostunuz hatta belki de eşiniz olabilir. Utanma duygunuzu yenmek için sizin de o yabancılardan birisi olmanız gerekiyor. Gidip o yabancılardan birisi ol ve başkasına yabancı ol. Utanma duygusunu yenmek için en güzel imkan budur.

Utandığınız Şeyi Görmeyi Bırakın

5- Utandığınız Şeyi Görmeyi Bırakın:

Yüzünüzdeki bir sivilceden mi utanıyorsunuz, o sivilce siz baktığınız için sürekli orada gözüküyor. Emin olun bilgisayar başında biraz zaman geçirecek olsanız geçirdiğiniz zaman zarfında o sivilce aklınızın ucundan bile geçmez. Nasıl ki siz insanların suratındaki sivilceleri görmüyorsunuz insanlar da sizin suratınızdaki sivilceleri görmüyor. Dışarı çıktığınız vakit sokaktaki insanların suratlarına veya vücutlarına bakarak tek tek puan mı veriyorsunuz? Gözlerinizi dikip kendi kusurlarınıza bakmayı bırakın. Güzel yanlarınız da var.

Senin Düşmanın Sensin

6- Senin Düşmanın Sensin:

Utanmayı Yenmek Kendinizi sürekli kuruntuyla, kaygıyla dolduruyorsunuz. Bir konuşsam çok kötü sesim çıkar, bir şey söyleyeceğim çok aptalca olacak, kesin başaramayacağım kesin rezil olacağım. Yada kesin geçen seferki gibi olacak, kesin şöyle olacak gibi şeyleri söylemek yerine başarmak için deneyin.

Dünü Dünde Bırakın

7- Dünü Dünde Bırakın:

Utanmayı Yenmek Başaramadığınız şeyleri takmayın. Utandığınız şeyler bazen kötü tecrübeler olabilir. O tecrübelere öyle bakıyorsunuz ki geçen sefer şöyle oldu tarzı kuruntu yaparak utanıyorsunuz. Sizi siz olduğunuz için sevecek 3-5 insan mutlaka vardır. Sizin gibi onlarca insan var hayatta. Sizin dışınızda herkes marka giyinerek, lüks araçlara binerek, villalarında parti vermiyor. Evinden çıkıp sadece dışarı çıkıp, birileriyle sohbet eden milyonlarca kişi var.

 

Bu makalemiz ilginizi çekebilir: Psikoloji Sözleri

1melek.com petinya.net Kedi isimleri