65 Yaş Yaşlılık Aylığı Parası Nasıl Alınır ?

Ülkemizde herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur gibi kurumlardan da emeklilik adına maaşı bulunmayan kişiler, devlet tarafından güvence altına alınmaktadır. Eğer herhangi bir kurumdan emekli olmayan bir kişi varsa ve 2022 sayılı kanunda açık bir şekilde belirtilmekte olan muhtaçlık gelirinden de düşük bir gelire sahip olan kişiler, 65 yaş yaşlılık aylığı alabilmektedir.

Bu aylık maaş, 65 yaş ve üzerinde bulunan ve şartları tamamlayan tüm bireylere sunulmaktadır. Alınacak olan maaşlar aylık olarak yatırılmaktadır. Miktar ise kişilerin şartlarına bağlı olarak 100 ya da 200 lira gibi bir değer ile verilecektir. Kimlerin yaşlılık maaşı alınacağına ise birçok farklı durum incelendikten sonra karar verilecektir. Örnek verecek olursak; kişilerin maddi, manevi durumu başta olmak üzere sağlık durumu dikkate alınacaktır.

Ülkemizde çok büyük bir umutla yürürlüğe konular bu hizmet, ne yazık ki birçok kez amacının dışında kullanılmaya çalışılmıştır. Bundan dolayı, usulsüzlüklerin önlenmesi amacıyla birbirinden çeşitli önlemler alınmıştır. Özellikle başvuru dönemlerinde oluşabilecek usulsüzlüklerin engellenmesi adına, kurul tarafından detaylı bir araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmada yaşlı bireylerin çocuklarının olup olmaması, hem kendilerinin hem de çocuklarının üzerine kayıtlı olan herhangi bir gayrimenkulün olup olmaması gibi faktörler dikkatlice araştırılmaktadır. Eğer tüm incelemeler sonucunda bir problem saptanamamışsa, kişiler 65 yaş aylığı almaya hak kazanacaktır.

65 yaş yaşlılık aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

2019 ve öncesinde 2018 yılı içerisinde devlet tarafından sunulan 65 yaş aylığı için başvuru yapmak isteyen kişilerin, istenilen belgeler ve taşımaları gereken şartları da kontrol ettikten sonra, yaşamış oldukları il ya da ilçe merkezinde bulunan kaymakamlıklara başvurmaları gerekmektedir. Kişiler il ve ilçe merkezlerinde bulunan kaymakamlıklara başvurduklarında, burada yaşlılık aylığı başvuruları ve yaşanan sorunlara çözüm bulmak adına oluşturulmuş olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmeleri gerekecektir. Burada kişilerden form doldurmaları istenmektedir. Eğer başvuru işlemlerinde sizden istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na sunmuşsanız ve inceleme sonucunda da şartları tamamladığınız anlaşılmışsa, 65 yaş aylığı doğrudan TC kimlik numaranız üzerinden sizlere bağlanacaktır.

65 yaş yaşlılık aylığı

2018 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

65 yaş aylığı bireylere aydan aya verilebileceği gibi, kişilerin talepleri ya da kaymakamlık tarafından alınan kararlar doğrultusunda üç ayda bir de verilebilmektedir. Bundan dolayı yaşlılık aylığı 2018 yılı için farklı şekilde hesaplanmaktadır. Eğer yaşlılık maaşı için kaymakamlıklarda başvuru yapan kişilerin aylık geliri 423 liranın altında bir tutar olarak karşımıza çıkıyorsa ve kişiler de 65 yaşını doldurmuş ise, yapacakları başvuru kabul edilecek ve onlara yaşlılık maaşı bağlanacaktır. 2019 yılında verilecek olan yaşlılık maaşları, üç ayda bir maaş alacak kişiler için 705,62 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Eğer maaşını aylık olarak almak isteyen ya da aylık ne kadar bir bütçesi olduğunu öğrenmek isteyen kişiler varsa, onların aylık maaşları ise 235,21 Türk Lirası olacaktır.

2018 yılı içerisinde 65 yaş aylığı alacak kişiler için birçok yeni düzenleme de getirildi. Geçtiğimiz dönemlerde kişilerin yaşlılık aylığı alabilmeleri için hem kendi ekonomik durumlarının hem de çocukları ya da yakın akrabalarının ekonomik durumları göz önünde bulunduruluyordu. Şimdilerde ise yakın akraba ya da çocukların durumları değil, yalnızca kişilerin durumları göz önünde bulundurularak yaşlılık maaşı alınıp alınmamasına karar verilmektedir.

Yaşlılık Aylığı Ne Zaman Alınır?

65 yaş aylığı için başvuruda bulunacak kişilerin, kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurdukları zaman onlardan belirli belgeler istenmektedir. Bu belgeler tamamen resmi kurumlardan alınacak olan belgelerdir. Yaşlılık aylığı için kişilerin kimlikleri ile birlikte başvuru yapmaları gerekecektir. Kimliklerini yanlarına alarak kaymakamlığa başvuran kişilerin bir de yaşlılık maaşı için form doldurmaları gerekecektir.

Yaşlılık maaşı için başvurular kabul edildikten sonra kısa bir süre sonra maaşın verilip verilmeyeceği hakkında kişilere dönüş sağlanacaktır. Eğer yaşlılık maaşı almalarına kesin bir şekilde karar verilmişse, bu durumda kişilerin içerisinde bulundukları ayda maaş ödemeleri yapılmaya başlanacaktır. Yaşlılık maaşı onaylanan kişiler maaşlarını alabilmek için Ziraat Bankası ve PTT noktalarından alacaklar. Ayrıca 65 yaş aylığı alacak olan kişiler üçer aylık dönemler ile yılın Aralık, Eylül, Haziran ve Mart aylarında 3 aylık aylık ödemeleri yapılacaktır.

1melek.com petinya.net Kedi isimleri